Mart je mesec kada pčele počinju svoj intezivni rad u košnicama, te pčelari moraju da im pomognu oko prolećnog razvoja.
Prva polovina marta je vreme kada je potrebno izvršiti detaljan pregled društava, očistiti podnjače, postaviti utopljavajući materijal, odstraniti eventualni višak nastavaka na košnicama, stesniti prostor kod slabih društava, prekontrolisati stanje legla i rezerve hrane i pripremiti okvire sa satnim osnovama.
Tokom marta priroda počinje da pruža pčelama polen, a pčelinje društvo prolazi kroz kritičan period razvoja, jer se vrši zamena pčela novim. U pčelinjem gnezdu već ima dosta legla i njihova brojnost će se samo povećavati, a mikro klimu i temperaturu treba održavati na konstantnom nivou bez obzira na vremenske promene u martu. Od kraja marta matica počinje da polaže jaja za pčele koje će učestvovati u bagremovoj paši, te je vrlo važno da ih je što više.
Ukoliko su slabija društva održavanje konstantne temperature je narušeno i pčelar mora da im pomogne početkom marta:
- sužavanjem gnezda na broj ramova posednutih pčelama;
- zaštitom leta od vetrova;
- postavljanjem higijenske pojilice;
- čišćenjem podnjače;
- eventualnim stavljanjem oplemenjene pogače iznad plodišta, ako se ukaže potreba.
Sirup se može dodavati tek od druge polovine marta u prepodnevnim časovima. Prva količina mora biti zagrejana. Sirup se pravi u razmeri 1:1. Krajem marta, kad procveta xanarika, važno je da društva imaju bar po jedan kilogram hrane po ulici pčela. Ako to nije slučaj, hrana se mora dodati prihranjivanjem oplemenjenim (najbolje invertovanim) šećernim sirupom. Ako tu potrebnu količinu hrane ne obezbedimo na početku voćne paše, razvoj će biti usporen, a stimulativno prihranjivanje neće dati efekte, čak i ako je društvo jako.
Takođe, treba uraditi pripremu pojila. Pčele treba usmeriti ka pojilima koja se nalaze u neposrednoj blizini pčelinjaka. Pojilo treba postaviti već tokom prvih sunčanih dana i aktivirati ga.
Izvor: SPOS