Kiseli kupus je tradicionalno jelo koje se često konzumira širom sveta. Osim što je ukusan, kiseli kupus je bogat probioticima i hranjivim materijama koji mogu blagotvorno delovati na varenje. U ovom vodiču, detaljno ćemo vam objasniti kako napraviti ukusni kiseli kupus kod kuće koristeći jednostavnu fermentaciju.
Sastojci:
- Glavica kupusa
- So (oko 2-3 supene kašike po glavici kupusa)
- Začini po želji (npr. biber, lovorov list, karanfilić)
Uputstvo:
- Priprema Kupusa: Oprati glavicu kupusa i ukloniti spoljni sloj listova. Isecite glavicu na pola i izvadite tvrdo jezgro. Zatim naseckajte kupus na tanke trakice.
- Dodavanje Soli: U velikoj posudi za mešanje, stavite naseckani kupus sloj po sloj. Posipajte svaki sloj sa malo soli. So pomaže izvući vodu iz kupusa i stvaranje tečnosti koja će služiti kao rastvor za fermentaciju.
- Masaža Kupusa: Nežno masirajte kupus prstima ili koristite gnječilicu za povrće. Masaža će pomoći da se razbije ćelijska struktura kupusa i oslobodi više tečnosti.
- Dodavanje Začina: Po želji, možete dodati začine kao što su biber, lovorov list ili karanfilić. Ovi začini će doprineti bogatom ukusu kiselog kupusa.
- Pravilno Pakovanje: Pažljivo pakujte naseckani kupus u staklene tegle ili fermentacione posude. Svaku teglu dobro pritisnite kako bi se oslobodio višak vazduha.
- Težina i Pokrivanje: Stavite neku vrstu težine (npr. manju činiju sa vodom) na vrh kupusa kako bi ga pritisnuli prema dole. Ovo će pomoći da se kupus drži potopljen u sopstvenoj tečnosti.
- Fermentacija: Pokrijte tegle sa čistim krpama ili gazom kako bi omogućili cirkulaciju vazduha. Ostavite tegle na sobnoj temperaturi, izvan direktnog sunčevog svetla. Kiseli kupus će fermentisati tokom narednih nekoliko nedelja.
- Provera i Čuvanje: Periodično proveravajte kiseli kupus kako bi pratili proces fermentacije. Nakon otprilike 2-4 nedelje, kiseli kupus će dostići željeni ukus. Nakon toga, zatvorite tegle i čuvajte ih u frižideru.
Sada kada znate kako napraviti kiseli kupus kod kuće, možete uživati u ovom ukusnom i probioticima bogatom jelovniku. Fermentacija je tradicionalni način konzerviranja hrane koji pruža brojne koristi za zdravlje. Prilagodite začine i ukus prema svojim željama i uživajte u domaćem kiselom kupusu tokom cele godine.